Alimler Birliği: Mescidi Aksa tehlike altında!

Okunma: 502
İslam 5 Nisan 2019 08:38
Videoyu Aç Alimler Birliği: Mescidi Aksa tehlike altında!
A
a

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Filistin halkına destek için seferberlik çağrısında bulundu.

Birliğin Başkanı Prof. Dr. Ahmed er-Raysuni, birliğin internet sitesinde yer alan açıklamasında, İslam dünyasındaki yöneticilerin İsrail ile normalleşmek için aceleci davrandığına dikkati çekerek, "İslam dünyasında yöneticilerin normalleşmek için aceleci davranması ve çatışmalarla meşgul olması düşmanın cüretkar davranmasını sağladı. Müslüman halkların kardeşlerine destek olmak ve kutsallarını korumak için harekete geçmesinin vakti geldi." ifadelerini kullandı.
Açıklamasında, "Mescid-i Aksa tehlike altında. Filistin halkı saldırılara ve baskılara maruz kalıyor." ifadelerine yer veren Raysuni, Aksa'nın kapatılması, buradaki kazı çalışmaları, çevresinin ele geçirilmesi gibi uygulamaların; mekanı Yahudileştirme, İslami kimliğini silme ve sözde Süleyman Mabedi'ni inşa etme planları olduğuna dikkati çekti.
Raysuni, yarının (cuma günü) Filistin halkına destek için seferberlik günü olması, Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın ve Filistin halkının hatırlanması çağrısında bulundu.

Maddi cihat çağrısı
Öte yandan Dünya Müslüman Alimler Birliği Üyesi Nevvaf et-Tekruri de AA muhabirine yaptığı açıklamada, birliğin yarının Kudüs'e ve Filistin'e destek günü olmasını kararlaştırdığını, buradaki halka destek için seferberlik ilan ederek, maddi cihat çağrısında bulunduğunu kaydetti.
Aynı zamanda Yurt dışındaki Filistinli Alimler Heyeti Başkanı olan Tekruri, İslam ümmetinden imamlara ve düşünce sahiplerine, bulundukları platformları bu yönde kullanma çağrısı yaptı.
İsrail güçleri, sık sık Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerde bulunurken, fanatik Yahudiler de zaman zaman İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinlilerle İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.
İşgal altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

 
Diyanet Duyurular
Kapalı grup · 4.183 üye
Gruba Katıl
grubumuz başta Diyanet işleri başkanlığı olmak üzere bütün Resmi kurumların atama ve duyuruları paylaşılmaktadır
 
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Güncel Haber, Film, İlahi ve Ezgiler
Radyo İmam-HatipFm Güncel Haber, İlahi & Ezgiler..
google.com, pub-2227755215092688, DIRECT, f08c47fec0942fa0