Ali GÜNDÜZ

MÜBAREK DİNİ GÜN GECELER Mİ YOKSA MÜBAREK MESAJLAR MI? !

Mübarek Gecelerimizden biri olan Beraat Gecemizi geride bıraktık. Mevlam yaptığımız amelleri, ettiğimiz duaları kabul etsin! Amma Ne zaman böyle bir dini gecemizi/günümüzü ihya etme niyetinde olsak telefonlarımıza gelen mesaj seslerin içi boş, samimiyetten uzak, sırf gösteriş ve "bak sana mesaj attım, geceni kutladım ha bil" niyetinde/i rıza-i ilahiden uzak mesajlar gelir geçer

5 Mayıs 2018 19:36
A
a
   
               İnsan Yaşadığı dünya gereği etkileşime, iletişime ihtiyaç duyar. Bu etkileşim Birbirimize karşı en büyük görevlerimizden biridir. Yaşım büyük değil ama eski hayatın bir parçası oldum .Telefonların ve Televizyonların çok nadir olduğu, Bilgisayarın ne demek olduğunu bilmeyen bir hayatın içinden geldik; az çok tattık o güzelim samimi hayattan çok şükür!!!

               Niye eski hayattan bahsettiğimi birazdan açıklayacağım!. Eski Hayat derken öyle çok uzak (elli -yüz- üç yüz sene önceki ) hayatlardan söz etmiyorum . Çünkü çok uzaklara gitmeye gerek yok.15- 20 sene önceye gitsek yeterli. Eski hayattaki insanlarımız samimi, birbirleriyle yüzyüze iletişimde olan ve hayattan kopuk olmayan insanlardı. Şimdiki hayatla kıyas etsek arada dağlar kadar uçurum var desek bile az kalır. 

               Biz bir insanız;. muhabbetimizi sağlam temeller üzerine oturtmazsak yaşadığımız her anı-dakika-saat bizden bir parça olmaz.Elin gavuru çıkar bir facebook/twitter/watsap vs çıkarır başımız önünde bunların içinde çıkamaz hale geliriz. Tüm samimiyetlerimiz, insani ilişkilerimiz, hayatımız KISACASI DÜNYAMIZ bu elimizden düşürmediğimiz küçük bir aletin içine girer, oraya hapsederiz kendimizi. 

             * Aslında demek istediğim:Hayat aynı hayat ama ne yazık ki o hayatı SIRADANLAŞTIRAN biz İNSANLARIZ. Bu sıradanlaşmamıza en güzel örneklerden bir tanesi de; Cuma vakitleri ve Mübarek gün ve gecelerimizdir. Niye mi? Hemen açıklayayım. Yine Mübarek Gecelerimizden biri olan Beraat Gecemizi geride bıraktık. Mevlam yaptığımız amelleri, ettiğimiz duaları kabul etsin; amma Ne zaman böyle bir dini gecemizi ihya etme niyetinde olsak telefonlarımıza gelen mesaj seslerin içi boş, samimiyetten uzak, sırf gösteriş ve "bak sana mesaj attım, geceni/kandilini kutladım ha bil" niyetinde/imasında rıza-i ilahiden uzak mesajlar gelir geçer. Halbuki  normal karşılaşmalarda/yüzyüze gelmelerimizde, elinden telefonu düşürmez, selamı doğru düzgün vermez, yolda görse hemen başka meşguliyetler bulur/çıkarır kendisine. Velhasıl-ı K.elam söylemek istediğim çok şey var ama anlayan olmadıktan sonra nafile. Hayat çok değerli bir hazinedir. böyle gün ve geçelerde boş mesajların arkasına saklanarak "içi boş samimiyetsiz" mesajlar atacağımıza muhabbetlerimizi nasıl pekiştiririz diye soralım kendimize. !

                Müslümanın , din kardeşinin gıyabında yaptığı dualar makbuldur. Bu yüzden birbirimiz için sessiz dualarımız olsun. Sabahlara kadar samimiyeten yoksun mesajların sebep olduğu titreşimlerimiz, telefon seslerimiz ve müziklerimiz olmasın. Çünkü hayat, bunlar için harcanacak kadar değersiz değildir.!

               Velhasıl azizim.Samimiyet istiyorum artık, boğuldum dili süslü, ama yürekleri boş kişiliklerden!  demek isityorum kısa tabirle.

RABBİM ,BİRBİRLERİNİ ALLAH RIZASI İÇİN SEVEN KULLARINDAN EYLESİN. BİRBİRİMİZE OLAN MUHABBETLERİMİZ, DAİM VE KALICI OLSUN. BİZİ SÜSLÜ VE BOŞ BİR HAYATIN PARÇASINDAN UZAK ETSİN. AMİN 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 
Diyanet Duyurular
Kapalı grup · 4.183 üye
Gruba Katıl
grubumuz başta Diyanet işleri başkanlığı olmak üzere bütün Resmi kurumların atama ve duyuruları paylaşılmaktadır
 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Güncel Haber, Film, İlahi ve Ezgiler
Radyo İmam-HatipFm Güncel Haber, İlahi & Ezgiler..
google.com, pub-2227755215092688, DIRECT, f08c47fec0942fa0